Sınıflarımız

Bakırköy de bulunan Okulumuzda 3 ayrı yaş grubuna, 75′er m2 lik aydınlık ve ferah sınıflarda eğitim verilmektedir. Çocuklar kendi yaş gruplarıyla birliktedirler, büyük küçük yaşlar ile aynı mekanları ortak zamanlar hariç kullanmazlar. Her sınıfın kendine ait giriş-çıkışı, tuvaleti, oyun odası ve faaliyet odası bulunmaktadır. Okulumuz zemin kata yayılmış olup, gün içinde çocuklar merdiven kullanmak zorunda kalmazlar.Sınıflarda yerler mineflo kaplı ve anti-alerjik halılar kullanılmaktadır. Okulumuzdaki tüm eşyalar çocukların rahatlıkla kullanabilecekleri şekilde tasarlanmıştır

Öğrenme çevresinin düzeni çocukların yaptığı hemen hemen herşeyi etkiler. Çocukların tercihlerini, planlamalarını, malzemeleri kullanmalarını ve başkaları ile olan ilişkilerini belirler.

Oya Anaokulu’ndaki  mekan düzenlemesi, eğitimle ilgili felsefemizi yansıtır.  Sınıf ortamlarımızda bol miktarda uyarıcı materyal bulunmaktadır ve materyallerin yerleri raflarına etiketlenmiştir. Materyaller çocukların görebileceği ve boylarının yetişebileceği dolaplarda ellerinin altındadır. Böylece çocuklar yetişkinlere bağımlı olmadan özgür hareket edebilmekte ve oynadıkları materyalleri yerlerine kolaylıkla yerleştirebilmekteler. Ayrıca etiketler sayesinde çocukların sembolik düşünce gelişimleri de desteklenmektedir.

Çocukların kendi davranışları ile öğrenebilecekleri, içinde rahat hareket edip iş yapacakları, yaratacakları, yaşayacakları, inşa edecekleri, deney yapacakları, hayal kuracakları, arkadaşları ile çalışacakları, eşyalarını koyacakları, çalışmalarını sergileyecekleri, hem kendi kendilerine hem de büyük ve küçük gruplarla çalışabilecekleri bir mekana ihtiyaçları vardır. Oya Anaokulu sınıfları bu ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmiş ve donatılmıştır.

Çocukların gelişimlerindeki değişik alanlarının desteklenmesi amacıyla sınıflarımız iyi tanımlanmış çalışma köşelerine bölünmüştür. Evcilik Köşesi, Sanat Köşesi, Blok Köşesi ve Sessiz Köşe vb. Her köşede o köşeye özel materyaller ve çalışma imkanları vardır. Bu sayede çocuklar, seçeneklerinin ne olduğunu kolayca görebilir ve bir amaca dayandırılmış oyun planları kurabilirler.

Çok Amaçlı Oyun Salonlu:

Çocukların sınıf dışında psikomotor gelişimlerinin desteklendiği ve atölye çalışmalarında kullandığımız , değişik amaçlara hizmet edebilen bir oyun alanıdır. Çocuklar okulumuzdaki bu alanda hayal güçlerini özgürce kullanarak farklı oyun türlerini deneyimleme fırsatını bularak rahatlarlar. Koşma,  tırmanma,  zıplama, atlama, kayma vb. Birçok  beceriyi bu alanda özgürce hareket ederek, oyunlar oynayarak geliştirirler ve bedenlerinin değişik bölümlerinin gelişimlerini desteklerler.

Bahçe:

Bakırköy‘de Oya Anaokulu bahçesinde, kum havuzu,Kaydırak,salıncağın bulunduğu güvenli bir alandır.  Anaokulunun bahçesinde çocuklar enerjilerini doğru biçimde kullanarak, eğitim programının diğer süreçlerine verimli bir şekilde katılmaları için olanak sağlanır.